Duszniki-Zdrój położone są w Kotlinie Kłodzkiej tuż przy granicy z Czechami. Miasto znalazło się w granicach Polski dopiero po zakończeniu II wojny. Jest jednym z bardziej znanych miast o statusie uzdrowiskowym.
1. Najstarsze znane ślady istnienia osadnictwa na tym terenie pochodzą z X i XI wieku. Według posiadanej wiedzy w czasie tym funkcjonowała drewniana warownia będąca siedzibą rodu Panowiców. Z czasem drewniana budowla została zastąpiona murowanym zamkiem.
2. W 1346 roku miasto uzyskało lokację na prawie niemieckim. Główne źródło dochodu czerpano z handlu dzięki przebiegającemu tu szlakowi kupieckiemu prowadzącemu z Czech na Śląsk.
3. Odnotowane początki działalności uzdrowiskowej zapisane zostały w XV wieku. Informacje wskazują na istnienie leczniczego źródła wody nazwanego „Zimny Zdrój”
4. W XVI wieku nastąpił szybki rozwój miasta oparty głównie na handlu oraz produkcji tkackiej, wytwarzaniu papieru.
5. Najsłynniejszym obiektem zabytkowym w mieście jest pochodzący z 1605 roku młyn papierniczy. Pomimo tego że od jego zbudowania minęło wiele lat, młyn stoi do dnia dzisiejszego. Powstanie młyna papierniczego jest następstwem rozwijającego się w Dusznikach rzemiosła związanego z produkcją papieru. Dusznicki młyn papierniczy jest jedynym tego typu obiektem który istnieje w Polsce. Dziś młyn pełni rolę muzeum.
6. W 1748 roku przeprowadzono badania wody pochodzącej ze źródeł w celu potwierdzenia ich leczniczych walorów. Następstwem tej decyzji było wpisanie miasta na listę leczniczych źródeł obowiązującą w ówczesnych Prusach. Był to kolejny krok w rozwoju miasta.
6. Rozwój i renoma wód pochodzących z dusznickich źródeł sprawiał, że do miasta na kurację przybywać zaczęło coraz więcej kuracjuszy. Jednym z bardzo znanych kuracjuszy był Fryderyk Chopin, który przybył do tego miejsca wraz matką. Miało to miejsce w roku 1826. Podczas pobytu na kuracji młody Chopin dawał koncerty dla kuracjuszy. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Dusznikach odbywają się cykliczne coroczne Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Pierwszy festiwal odbył się w 1946 roku dla uczczenia 120 rocznicy pobytu Chopina w mieście.
7. Dworek Chopina jest jednym z magnesów przyciągającym do Dusznik miłośników muzyki tego artysty. Dworek pochodzi z XIX wieku i w jego wnętrzu odbywają się festiwalowe przesłuchania. Dworek żyje nie tylko festiwalem, odbywają się w nim liczne koncerty artystów z całego świata, przyciąganych talentem kompozytorskim Chopina.
8. Park Zdrojowy jak przystało na uzdrowisko jest szczególnym miejscem. Na jego terenie znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych z dostępem do wód mineralnych: Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny. W parku znajduje się jeszcze jedno źródło usytuowane na wolnym powietrzu i jest to Źródło Agata. Innymi obiektami na terenie parku są: Teatr Zdrojowy, pomnik Fryderyka Chopina, sanatorium Jan Kazimierz.
9. Schronisko pod Muflonem uważane za kultowe schronisko górskie w Dusznikach. Znajduje się na Ptasiej Górze. Jest to drewniany budynek zbudowany w I połowie XIX wieku. Obecna nazwa schroniska jest związana z porożem muflona znajdującym się nad bufetem.
10. W Dusznikach znajduje się drewniana skocznia narciarska. Można ją znaleźć na Jamrozowej Polanie w Dusznikach. Obiekt nie jest obecnie używany i popada w ruinę. Dopóki czas i natura jej nie przewrócą jest ciekawym elementem wpisanym w dusznicki krajobraz.