W Sosnowcu na Śląsku, czy Częstochowa Śląsk, często słyszymy takie wypowiedzi w mediach. O co właściwie chodzi z tym Śląskiem? Kiedy słyszymy, że coś jest na Śląsku, to znaczy, że chodzi o twór administracyjny, a nie o region historyczny kraj. Śląsk jest pełen ciekawych miejsc, tajemnic oraz niesamowitych historii, o których mało kto słyszał. Oto ciekawostki o Śląsku:
1. Co ciekawe, najstarszy tramwaj w Polsce kursuje wciąż na Śląsku.
2. Druga ciekawostka: jest jedno miasto na Śląsku, które posiada swój własny język, chodzi o używany tylko w jednym mieście leżącym w granicach województwa śląskiego – Wilamowicach.
3. Sala obrad sejmu Śląskiego jest pierwowzorem tej znajdującej się w Warszawie na Wiejskiej.
4. Śląsk nie był pod żadnym zaborem. Jak to możliwe? Otóż kiedy w XVIII wieku trzy mocarstwa Austria, Brusy oraz Rosja dokonywały rozbiorów Polski, Śląsk nie był jej częścią. Część śląska znajdowała się w Prusach a reszta w Austrii.
5. Na terenie naszego kraju zbiegały się granice trzech mocarstw: Rosji, Austrii i Prus. Upamiętnieniem tego jest dziś pomnik: Trójkąt trzech cesarzy.
6. Ciekawostką jest to, że Śląsk noblistami stoi, można tak powiedzieć, ponieważ ze Śląska pochodzi aż 11 noblistów. & z nich pochodzi z Dolnego Śląska i 4 z Górnego.
7. Krem Nivea, który wszyscy doskonale znamy, został opracowany przez Ślązaka Oskara Troplowitza, który z zawodu był chemikiem, filozofem i wynalazcą, zatem z pewnością opracowanie receptury kremu na każdą okazję nie było dla niego trudnym zadaniem. Do wynalazków Troplowitza należy jeszcze plaster samoprzylepny czy pasta do zębów w tubce.
8. Zdecydowana większość województwa śląskiego nie leży na Śląsku. Aktualne granice województwa śląskiego tak naprawdę obejmują tylko kawałek wschodniej części dawnego Śląska. Wprowadzony w 1998 roku podział administracyjny kraju na 16 województw, nie wzięto pod uwagę historycznych granic regionów, w efekcie doszło do powstania bałaganu, w wyniku którego część ziemi małopolskiej znalazła się w województwie śląskim, a część górnego śląska wylądowała w województwie opolskim.
9. Śląsk posiada najstarsza nieprzerwanie czynną kolejkę wąskotorową na świecie, jej początki sięgają 1853 roku, kursuje na trasie Bytom — Miasteczko śląskie.
10. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie to największe i najstarsze planetarium w Polsce.
11. Śląsk jest domem dla jednego z najstarszych teatrów w Polsce – Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, który został otwarty w 1907 roku.
12. Unikatowym elementem kultury śląskiej jest tradycyjny taniec zwany „śląskim tężerkiem”, który jest popularny szczególnie podczas regionalnych festiwali i uroczystości.
13. Na Śląsku znajduje się również jedna z najgłębszych kopalń węgla kamiennego w Europie – Kopalnia Wujek, której szyby sięgają głębokości ponad 1000 metrów.
14. W Gliwicach znajduje się Radiostacja Gliwicka, znana z największej drewnianej konstrukcji na świecie, która odegrała ważną rolę podczas II wojny światowej jako miejsce inscenizacji ataku, który posłużył nazistom jako pretekst do inwazji na Polskę.
15. W Raciborzu znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków w Polsce, Zamek Piastowski, który datuje się na XIII wiek i był ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym w regionie.
16. Region jest także znany z bogatej tradycji piwowarskiej, z licznymi browarami produkującymi lokalne piwa, niektóre z nich działają od średniowiecza.
Ciekawostki o miastach na Śląsku
Katowice – miasto to jest znane jako centrum Muzyki Spontanicznej dzięki festiwalowi „Rawa Blues”, największemu festiwalowi bluesowemu w Polsce.
Zabrze – tu znajduje się Sztolnia Królowa Luiza, unikalny obiekt turystyczny, który łączy historię górnictwa z atrakcjami turystycznymi, w tym podziemną trasą łodziową.
Bielsko-Biała – znane jako „Mały Wiedeń” ze względu na liczne zabytkowe budynki w stylu secesyjnym, które przypominają architekturę austriackiej stolicy.
Cieszyn – jedno z najstarszych miast na Śląsku, słynne z pięknego Starego Miasta i unikalnego mostu granicznego łączącego Polskę z Czechami.
Gliwice – miasto to jest domem dla jednego z najstarszych dębów w Polsce, „Dębu Piastowskiego”, którego wiek szacuje się na około 800 lat.
Rybnik – znane z organizowania jednego z największych w Polsce festiwali muzyki rockowej „Rybnik Rock Festiwal”.
Tarnowskie Góry – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynne z zabytkowej Kopalni Srebra i unikalnej podziemnej trasy turystycznej.
Chorzów – poza wspomnianym już planetarium, miasto to jest także siedzibą Śląskiego Wesołego Miasteczka, największego parku rozrywki w Polsce.
Sosnowiec – związany z postacią Stanisława Hadyny, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który zyskał międzynarodową sławę promując kulturę regionu na całym świecie.