Śląsk – Interesujące ciekawostki o Śląsku

Kościół Klepkowy

W Sosnowcu na Śląsku, czy Częstochowa Śląsk, często słyszymy takie wypowiedzi w mediach. O co właściwie chodzi z tym Śląskiem? Kiedy słyszymy, że coś jest na Śląsku, to znaczy, że chodzi o twór administracyjny, a nie o region historyczny kraj. Śląsk jest pełen ciekawych miejsc, tajemnic oraz niesamowitych historii, o których mało kto słyszał. Oto kilka z nich:

1. Najstarszy tramwaj w Polsce kursuje wciąż na Śląsku.

2. Jest jedno miasto na Śląsku, które posiada swój własny język, chodzi o używany tylko w jednym mieście leżącym w granicach województwa
śląskiego – Wilamowicach.

3. Sala obrad sejmu Śląskiego jest pierwowzorem tej znajdującej się w Warszawie na Wiejskiej.

4. Śląsk nie był pod żadnym zaborem. Jak to możliwe? Otóż kiedy w XVIII wieku trzy mocarstwa Austria, Brusy oraz Rosja dokonywały rozbiorów Polski, Śląsk nie był jej częścią. Część śląska znajdowała się w Prusach a reszta w Austrii.

5. Na terenie naszego kraju zbiegały się granice trzech mocarstw: Rosji, Austrii i Prus. Upamiętnieniem tego jest dziś pomnik: Trójkąt trzech cesarzy.

6. Śląsk noblistami stoi, można tak powiedzieć, ponieważ ze Ślaska pochodzi aż 11 noblistów. & z nich pochodzi z Dolnego Śląska i 4 z Górnego.

7. Krem Nivea, który wszyscy doskonale znamy, został opracowany przez Ślązaka Oskara Troplowitza, który z zawodu był chemikiem, filozofem i wynalazcą, zatem z pewnością opracowanie receptury kremu na każdą okazję nie było dla niego trudnym zadaniem. Do wynalazków Troplowitza należy jeszcze plaster samoprzylepny czy pasta do zębów w tubce.

8. Zdecydowana większość województwa śląskiego nie leży na Śląsku. Aktualne granice województwa śląskiego tak naprawdę obejmują tylko kawałek wschodniej części dawnego Śląska. Wprowadzony w 1998 roku podział administracyjny kraju na 16 na województw, nie wzięto pod uwagę historycznych granic regionów, w efekcie doszło do powstania bałaganu, w wyniku którego część ziemi małopolskiej znalazła się w województwie śląskim, a część górnego śląska wylądowała w województwie opolskim.

9. Śląsk posiada najstarsza nieprzerwanie czynną kolejkę wąskotorową na świecie, jej początki sięgają 1853 roku, kursuje na trasie Bytom — Miasteczko śląskie.

10. Na Śląsku znajduje się największe planetarium w Polsce.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *