Tadź Mahal to jedna z najpopularniejszych budowli, jakie kiedykolwiek powstały i od ponad dekady jeden z siedmiu nowych cudów świata. To imponujące mauzoleum powstało z inicjatywy władcy muzułmańskiego imperium Szahdżahana, który właśnie w ten sposób pragnął uczcić pamięć swojej zmarłej Mumtaz Mahal. Budowla znajduje się w Agrze, mieście usytuowanym w stanie Uttar Pradesh i jest odwiedzane przez ponad dwadzieścia tysięcy osób każdego dnia. Oto ciekawostki na temat Tadź Mahal:
1. Mumtaz Mahal zmarła podczas porodu swojego czternastego dziecka. To właśnie wtedy poprosiła męża, żeby po śmierci zaopiekował się dziećmi. Wymusiła również obietnicę, by ten już nigdy nikogo nie poślubił i by postawił upamiętniającą ją budowlę, która będzie olśniewała każdego, kto na nią spojrzy.
2. Budowla powstawała przez 22 lata. Pierwsze prace zaczęły się w 1632 roku. Szacuje się, że na przestrzeni dwóch dekad pracowało przy niej przeszło 25 tysięcy robotników. Istnieją przesłanki mówiące o tym, że Szahdżahan po zakończeniu budowy nakazł obcięciu kciuków robotnikom, by ci już nigdy nie byli w stanie stworzyć choć w połowie tak imponującej budowli jak Tadź Mahal.
3. Na wielu fotografiach przedstawiających Tadź Mahal budowla sprawia wrażenie białej. Jest to jedynie złudzenie optyczne uwarunkowane również zastanym w danym momencie światłem. W rzeczywistości Tadź Mahal powstało z kremowego marmuru, który wydobywano z kamieniołomu znajdującego się ponad trzysta kilometrów od Agry. Warto również dodać, że na przestrzeni lat budowla ulegała stopniowemu zabrudzeniu, które poniekąd wynikało również z powstających fabryk.
4. Tadź Mahal ma za sobą bardzo trudne momenty. W XIX wieku mauzoleum bardzo podupadło ze względu na wieloletnie zaniedbanie. Podejmowano wówczas wiele prób odrestaurowania budowli. Prace zostały jednak ustanowione dopiero w 1900 przez wicekróla Indii, lorda Geogre’a Curzona.
5. Ciekawostką są isntniejące podania, że Szahdżahan miał w planach wybudowanie identycznej budowli, choć wykonanej z czarnego marmuru. Naukowcy doszli jednak do tego, iż była to jedynie fałszywa informacja, a po drugiej stronie rzeki Jamuny znajdują się wyłącznie pozostałości po ogrodach należących do oryginału.
6. Po śmierci Mumtaz Mahal jej ciało umieszczono w złotej trumnie, która dododatkowo została zasypana perłami i diamentami. Historyczne źródła dowodzą, że jej grobu pilnowało około dwóch tysięcy żołnierzy.
7. Choć z odległości tego nie widać, w marmurze umieszczono także tysiące kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Podczas indyjskiego buntu, który miał miejsce w 1857 roku mauzoleum przechodziło niezwykle trudne chwile. Wiele wartościowych kamieni zostało dosłownie wyrwanych ze ścian przez Brytyjczyków.
8. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że koszty zbudowania tak potężnej budowli były problematyczne nawet dla panującego wówczas Szahdżahana. Z rozpoaczy po śmierci ukochanej opróżniał skarbiec z uporem maniaka, by tylko finalnie stworzyć grobowiec, który będzie odzwierciedleniem jego wielkiej miłości do Mahal. Sytuacja wymykała mu się jednak spod kontroli, co finalnie skończyło się tym, że został osadzony w więzieniu przez własnego syna. Z okna mógł jednak podziwiać dzieło swojego życia.
9. Po latach od zbudowania Tadź Mahal został uznany za jeden z najważniejszych symboli kultury indyjskiej. Jest podziwiany przez miliony turystów każdego roku i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w całym kraju. Mauzoleum doczekało się również swoich replik, które powstawały na przestrzeni lat na różnych szerokościach geograficznych.
10. Budynek o każdej porze dnia wygląda nieco inaczej. Zmienia się przede wszystkim jego barwa, w której czasami dominuje róż, innym razem beż lub biel.
Opis Tadź Mahal
Tadź Mahal jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej zachwycających budynków na świecie. Został zbudowany w XVII wieku w mieście Agra w Indiach przez cesarza Shah Jahan jako mauzoleum dla jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budynek jest wykonany z białego marmuru i jest zdobiony pięknymi ornamentami i kamieniami szlachetnymi. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli miłości i poświęcenia. Tadź Mahal jest uważany za jeden z siedmiu cudów świata i jest jednym z najbardziej znanych zabytków Indii.
Budowla przyciąga nawet 8 milionów turystów rocznie, a w 2007 roku został ogłoszony zwycięzcą inicjatywy Nowe 7 Cudów Świata.
Grobowiec jest centralnym punktem 17-hektarowego kompleksu, który obejmuje meczet i dom dla gości i jest umieszczony wśród ogrodów ograniczonych z trzech stron przez krenelażowy mur.
Budowa mauzoleum została zakończona w 1643 roku, ale prace nad innymi fazami projektu trwały jeszcze przez 10 lat. Uważa się, że kompleks Tadź Mahal został ukończony w całości w 1653 roku kosztem szacowanym wówczas na około 32 miliony rupii, co w 2023 roku wyniosłoby w przeliczeniu ponad 800 milionów dolarów amerykańskich.
W projekcie budowlanym zatrudniono około 20 tysiące rzemieślników pod kierunkiem rady architektów i przewodnictwem nadwornego architekta cesarza, Ustad Ahmad Lahauri.
Tadź Mahal został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku za, bycie „klejnotem sztuki muzułmańskiej w Indiach i jednym z powszechnie podziwianych arcydzieł światowego dziedzictwa”. Przez wielu uważany jest za najlepszy przykład architektury Mughal i symbol bogatej historii Indii.
Wygląda mlecznobiało w miękkim świetle, które charakteryzuje wczesny poranek, podczas gdy popołudniowe słońce sprawia, że lśni jasno, prawie wyglądając jak klejnot, a następnie na nocnym niebie staje się majestatyczny