Kłodzko – miasto położone w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóży Gór Bardzkich. Obok świetnie rozwiniętej infrastruktury posiada wiele naturalnych obiektów, w tym pomniki przyrody, które obejmują 5 gatunków drzew występujących w mieście.
Kłodzko przyciąga turystów malowniczymi widokami oraz świeżym i czystym powietrzem.
1 Kłodzko powstał i rozwinęło się w pobliżu granicy polsko-czeskiej nad Nysą Kłodzką. Jego położenie oraz obecność wielu rzek często prowadzi do powodzi i podtopień na tym terenie.
2. Biorąc pod uwagę układ urbanistyczny miasta, posiada ono zabudowę z obronnym zamkiem oraz stromymi uliczkami należącymi do rynku typową dla średniowiecza. Stare Miasto otoczone jest parkami i zieleńcami, które oddzielają je od reszty zabudowań.
3. Miasto możemy podzielić na starszą, położoną na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej oraz nowszą, położoną na wyspie Piasek część. Kłodzko posiada dwie twierdze na Fortecznej i Owczej Górze, które wznoszą się nad miastem wybudowanym w wąskiej dolinie rzecznej.
4. Główne atrakcje miasta stanowią wspomniane właśnie twierdze. Większą twierdza bastionowa to część XVII i XVIII- wiecznego systemu obronnego miasta. Jej powierzchnia to około 30 ha kompleksu złożonego z obwarowań miejskich, twierdzy głównej, fortu posiłkowego oraz umocnień. Do 1945 roku obiekt pełnił również funkcję więzienia oraz filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
5. Mniejsza twierdza pomocnicza to jedna z części twierdzy bastionowej, czyli fort posiłkowy Owcza Góra. Obiekt ten pełnił głównie funkcję obronną, a jego zadaniem było uniemożliwienie ostrzelania twierdzy bastionowej.
6. Kłodzko posiada w swoich zabudowaniach kilka kościołów, w tym kościół św. Jerzego i św. Wojciecha położony na Przedmieściu Ząbkowickim. Jest to jednonawowa świątynia późnobarokowa z gotyckimi elementami. Wystrój wnętrza stanowią głównie współczesne freski.
7. Od 1963 roku w dawnym konkwicie jezuickim w Kłodzku działa Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Obiekt kolekcjonuje zbiory numizmatyczne, stare zegary, szkło artystyczne oraz zbiory średniowiecznego konwisarstwa.
8. Do ważniejszych imprez kulturalnych należy zaliczyć Dni Kłodzka organizowane na przełomie maja i czerwca. Ich program zawiera koncerty, targi staroci, wernisaże, pokazy tańca, kiermasze i wystawy oraz wydarzenia sportowe.
9. Przez terytorium Kłodzka biegnie 5 szlaków rowerowych oznaczonych różnymi kolorami: czerwony z Kłodzka do Bystrzycy Kłodzkiej, niebieski do Kamieńca Ząbkowickiego, zielony, którego trasa prowadzi do Wilczej, żółty prowadzący na Kłodzką Górę oraz czarny do Starówka.
10. W mieście otwarte są dla turystów także dwie trasy podziemne: Podziemna Trasa Turystyczna Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej.